Vakıfta Bayburt Siyasetinin Geleceği Konuşuldu

Vakıfta Bayburt Siyasetinin Geleceği Konuşuldu

Bayburt Eğitim Kültür ve Hizmet Vakfında Bayburt siyaseti ele alındı. Bayburtlunun önümüzdeki seçimlerde ne gibi bir strateji uygulayacağı konusunda görüşler öne sürüldü.

Bayburt Eğitim Kültür ve Hizmet Vakfı Başkanı Dr. Şahap Kavcıoğlu;

İstanbul’da bir Bayburtlu hemşerimizin belediye başkanı, milletvekili olamaması gündemimizin konusu oldu. Bayburtlular olarak İstanbul’a göç eden ilk şehirlerden biriyiz. Yaklaşık 50 yıla aşkındır bu memlekette yaşıyoruz. İlk sivil toplum kuruluşlarını kuran bir topluluğuz. İlk dernekleri kurmuşuz. Bu derneklerin sayısıda her yıl artarak devam etmiştir. Birçok siyasi partinin özellikle İstanbul’da temelini oluşturmuşuz. Fakat, yukarılara baktığımızda hiçbir hemşerimizi oralarda göremiyoruz. Şu anda İstanbul’da kim milletvekili aday adaylığını düşünüyorsa derneklerimizle, vakfımızla istişare ederek belirli sayıda arkadaşımızı öne çıkararak onların arkadasında durmamız gerektiğini düşünüyorum. Yıllardır yaptığımız, herkes kendince birşeyler yaptığından bir belediye başkanımız veya vekilimiz olmadı. İki Başkanımız çıktı, Mehmet Yaşar ve Arif Dağlar onlarda kendi çabaları ve bulundukları konumlarıyla. Biz toplum olarak onları alıp oralara taşımadık. 50 yıllık emeğimize yazık. Bu seçim döneminde hep bir arada sonuca gidecek kararlar almalıyız. Bayburt’a baktığımızda nüfusun 130 binlerden 70 binlere düşmesi çok üzücü olmuştur. 1989’da il olduğumuz tarihteki ekonomik ve sosyal rakamlarımızın hiçbiri bugünki rakamların altında değildir. Nüfusu o günden bugüne düşmüş ekonomik tüm değerlerimiz o günden bugüne azalmış, tüm işletmeler bugün kaybolmuştur. Sizce burada bir yanlışlık yokmu dedi. Sonradan il olupta yüz ölçümü dahil hiç bir rakamı artmayan tek il Bayburt olmuştur. Bunu ciddi bir şekilde düşünmemiz gerekiyor. Bunun siyasetle alakalı olduğunu düşünüyorum. En az gelişmiş Ortadoğu Ülkelerinde bile 25-30 yıldır siyaset yapan yada başlarında olan insanları halk değiştirmiştir. Bayburt’ta 30 yıldır siyaset yapan insanımızdan halen medet umuyor olmamız bizim toplumumuz açısından hiç de iç açıcı değildir.

Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Ünsal Kıraç;

Baybur’a hizmet etmenin yollarını aramamız gerekiyor. Siyasilerimiz Bayburt’a bir şey aktarabilecek iseler Bayburt’un önderliğine talip olmalılar. Aksi taktirde Bayburt’un kabuğunu kırmamış olan insanlar emin olun Ankara’yı iki dönemde bile zor öğrenir. Ya da büyük kentlerde görev yapmamış kardeşlerimiz, inanın ki Bayburt’a bir şey aktarma konusunda çok zorlanırlar. Beşyüz bin nüfusun Ankara’da iki temsilcisi olması yetmez. Büyük şehirlerde Bayburt’u temsil edecek siyasileri hep birlikte, Ankara’da tuttuğunu koparabilecekleri seçmemiz lazım.

Alemdağ Eski Belediye Başkanı Mehmet Yaşa;

Bayburt’a hizmet etmek için devleti tanıyan büyük şehirleri tanıyan Bayburt’tan gelip Ankara’yı tanıyana kadar, büyük şehirlerde yetişmiş siyasilerimizin bu göreve talip olmaları bize daha doğru geliyor. Diğer taraftan da Bayburt’un çamurunu çiğnemiş soğunu çekmiş olan insanımızında aday olmasının en doğal hakkı olduğunu düşünüyorum. Benim Bayburtla alakalı hiç bir tasarrufum yok. Fakat hangi arkadaşımız aday olacaksa canla başla yanında olacağımı burdan ifade ediyorum.  Meclise Bayburtlu girsinde kim olursa olsun yanındayız. Ayrıca Bayburtluya görev verildiğinde görevini laikiyle yapar bunada yürekten inanıyorum.

Büyükçekmece İlçe Başk. Yard. Av.Özhan Bırnı;

Avukatlık hayatımda aldığım en büyük dava Bayburt davasıdır. Bayburtlu bugün söylediğinin 10 yıl sonra da arkasındadır. Bayburtlu bir takım rant ve menfaat yaklaşımlarının her zaman dışında olmuştur. Bayburtlu ülkesi, milleti ve bulunduğu yerin menfaatleriyle ilişkilidir. Şahsi menfaatlerine ve başkalarının şahsi menfaatlerine tercih etmeme noktasında prensip sahibidir. Siyaset ülke kaynaklarının adilce bölüşümüdür ve bunun adına siyaset denir. Biz %98’i bir siyasi partiye oy veren memleketin insanlarıyız. Abdurrahman Polattimur, Bağcılarda bakanımız Ömer Dinçer’in katıldığı iftar da EVET oyuyla Türkiye’de birinci olacağını ifade etti ve Bayburt seçimlerde %85’lik oranlar birinci olmuştur. Bizler bu kadar oy verdiğimiz bir partiden İstanbul’da milletvekili çıkarmamızdan daha doğal ne olabilir dedi. Birlik olup bu konuda çalışmalıyız. Anadolu ve Avrupa Yakasında komisyonlar kurup anketler yaptırıp kimleri istiyorsanız diye soracak, seçilmesi kuvvetli kişileri belirleyip bunların arkasında durmalıyız.

Bağcılar Belediyesi eski belediye meclis üyesi Necati Durmuş Bizler;

Bir araya gelerek siyasette gücümüzü göstermeliyiz. Komisyon kurarak AKP’den 9.sırada CHP’den 6.sırada  MHP’den 4.sıradan aday gösterilmelerini sağlamalıyız.

Gaziosmanpaşa Bayburt Derneği Başkanı Mehmet Akşit;

Bayburt adına değişimi dönüşümü gerçekleştirecek bilgi birikimine, tecrübesine güvendiğimiz Şahap Başkanımız, Gaziosmanpaşa Dernekler Birliği olarak yanında olduğumuzu ifade ediyoruz. Allah yar ve yardımcınız olsun.

Arslandede Köyü Dernek Başkanı Necmettin Emirali;

Bizler İstanbul’da Bayburtlular olarak komisyon kurmalıyız.

Kaynak  :http://www.bayburtgundem.com/dernekler/vakifta-bayburt-siyasetinin-gelecegi-konusuldu-h63.html

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?