Mavi Vatan ve Navtex Hakkında Basın Açıklaması

Mavi Vatan ve Navtex Hakkında Basın Açıklaması

Mavi Vatan ve Navtex Kararını Destekliyoruz

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en geniş kapsamlı askeri deniz tatbikatı olan ve ülkemizin deniz gücünü ortaya koyarak, ülkemizi adalar üzerinden belirli bir coğrafyaya hapsetmek isteyenlere karşı yapılan Mavi Vatan 2019 Tatbikatlarını gerçekleştirmiştir. Tatbikatların gerçekleştirildiği günden bu yana; denizlerdeki hâkimiyetimizden rahatsız olan ülkelere karşı uygulanan Navtex kararı ülkemizin karada olduğu gibi denizde de hâkimiyetinin ve egemenliğinin nişanesidir.

Akdeniz’de doğalgaz araması yaparak ülkemize yer altı kaynağı kazandırmak amacıyla açık sulara açılan Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi’nin Akdeniz’de adalar aracılığıyla bize çizilen sınırların ötesinde yaptığı araştırma ve sondaj çalışmaları, ülkemizin ve milletimizin gurur kaynağı olmuştur.

Navtex sadece bir denizcilik terimi olmaktan ziyade, Akdeniz’de sahip olduğumuz egemenlik haklarının, yer altı ve yer üstü kaynakları ile hareket kabiliyetimizin de tüm dünyaya duyurulması anlamına gelmektedir.

Ülkemiz üzerinde emelleri olan her türlü devlete ve güce karşı tek devlet, tek bayrak, tek millet ve tek yüreğiz. Bayburtlular olarak; yöneticilerimizin verdiği bu kararın arkasında ve destekçisiyiz.

Bayburt Eğitim, Kültür ve Hizmet Vakfı Adına Başkan
Av. İsrafil KAHRAMAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?